Oblíbenci od Melvila

by Jona

Pokud se vám nechce číst článek, poskočte dolů na video – projev mi promiňte, jednou se naučím říkat na video souvislou větu, ale teď jsem ze cviku a nešlo mi to. 

Dneska pro vás mám několik tipů na oblíbené knížky od Jan Melvil Publishing. Protože je to moje oblíbené nakladatelství, a protože v těhle dobách potřebují podpořit. Na stránkách mají moc hezkou prosbu, že pokud nějakou koupi z jejich repertoáru zvažujete, teď je ten správný čas. Na e-books a audiobooky máte navíc teď 30 % slevu, takže je to oboustranně výhodný. Anyways, my máme doma celou řadu jejich knih, tak dnes tipy, pokud třeba ještě vybráno nemáte.

Faktomluva

Do téhle doby naprosto ideální kniha. Ukáže vám, že svět není tak hrozný, jak si možná myslíte, takže pokud máte pocit, že je všechno negativní, že všechny zprávy, které čtete jsou hrozné a budoucnost je černočerná tma bez špetky naděje, rozhodně po ní sáhněte. Jsou tam všechna velká témata od zdraví, očkování, přes bohatství, vzdělávání až po klima, přírodu, ohrožené druhy. Mně to hodně pomohlo, uklidnilo a zbavilo obří tíhy. Taky od té doby dost dávám pozor, jaké zprávy (jestli vůbec nějaké) konzumuju. 

Proč spíme 

Taková moje spánková bible. Spánek je pro mě základ veškeré léčby a prevence a na pořádném spánkovém režimu jsem pracovala ještě před tím, než jsem tuhle knihu četla, ale od té doby, co jsem si ji přečetla, si ho hlídám ještě víc. Je tu vysvětleno nejen co je spánek, ale také co ho ovlivňuje, co způsobuje problémy s usínáním, celá kapitola o různých pomahačích jako jsou léky na spaní, vysvětlené je tu i k čemu slouží sny. Nechybí řada experimentů a užitečných rad. 

Zbraně vlivu

Tuhle jsem četla teprve nedávno a ve zkratce řečeno jsou tu všechny možné nekalé praktiky a taktiky, které na vás lidé používají. Autor se nechal zaměstnat jako podomní prodejce, telefonní operátor a na dalších podobných pozicích, aby prozkoumal, co se v praxi používá, a co se prodejci učí. Stěžejní ale je, že jsou tu i rady, jak se takovým manipulacím bránit. Vřele doporučuju, zejména lidem, kteří mají problém říct ne, ale neuškodí ani ostatním. 

Myšlení rychlé a pomalé 

/V angličtině je to tam proto, že tahle je moje, zatímco Michal tu svou českou někam půjčil. Každopádně CZ verzi vydal právě Jan Melvil Publishing./

Tohle je už první tip od Michala, ale i já se pod to ráda podepíšu, protože tahle kniha je nadupaná informacema. Kahneman je špička ve svém oboru (behaviorální psychologie) a v téhle knížce se dozvíte, jak funguje mozek, respektive přemýšlení, kde děláte bezmyšlenkovité chyby a zkratky, a jako obvykle, i jak se jim vyhnout. V knize se seznámíte s experimentem za experimentem, nic nezůstane čistě teoretické, a mě upřímně potěšilo, že řadu z těch experimentů znám už z dřívějška. 

Malý formát  – Kraď jako umělec, Jeď dál, Válka umění

Tohle je tip čistě od Michala a tady se výjimečně neshodnem. Mně tenhle malý formát přijde strašně obvious, nic nového se tam člověk nedoví a často mi to přijde jako ztráta času. I když třeba s myšlenkou, která za tou knihou je souhlasím. Michalovi to naopak vyhovuje, knihy jsou malé/krátké a neztratí na nich moc času, zároveň je to pro něj v podstatě takový proof of concept, i když se třeba taky nic nového a světoborného nedozví. Já s tím nesouhlasím, ale zas musím uznat, že Jeď dál jsem četla, když mi nebylo úplně dobře a ta kniha mě v tu chvíli nejen bavila, ale i mi pomohla. Takže dost možná, že taky záleží na tom, v jaké náladě to čtete a třeba vám to sedne.

To je od nás vše. Teď jsme koupili dalších 6 titulů a já mám doma ještě pár z dřívějška, které jsem zatím nedočetla, tak třeba bude nějaké pokračování. A třeba bude tou dobou už i to video lepší. Yay.  

You may also like

Leave a Comment

Tato stránka používá cookies. Pokud s použitím souhlasíte, klikněte na tlačítko přijmout. Přijmout Více