Lush – sympatická britská kosmetika

by Jona

Lush je značka, která mi neskutečně přirostla k srdci. Lush je 100% vegetariánská, z velké části veganská značka, která netestuje na zvířatech. Navíc máme v podstatě stejné zásady. Kupovat si výrobky od téhle značky je radost, protože splňuje moje požadavky vůči zvířatům a zároveň nemám výčitky z vykořisťování lidí v továrnách – jejich výrobky jsou totiž vyráběny ručně. Měla jsem neskutečnou radost, když mě pozvali na VIP prohlídku obchodu, kde jsem se o značce dozvěděla víc, díky čemuž vám ji teď můžu představit v plné parádě.

V rychlosti si projedeme hlavní zásady značky pro ty, co jsou líní číst dlouhý článek 🙂

  • Lush je 100% vegetariánská kosmetika a spoustu produktů mají úplně veganských; pokud nejsou veganské používá se zejména med
  • Lush nejen že netestuje na zvířatech, ale i sama značka aktivně bojuje proti testování
  • Lush podporuje neziskové organizace a přispívá na charitu
  • Produkty jsou ručně vyráběné a nedochází zde k vykořisťování lidí v továrnách, či nedej bože dětské práci
  • Produkty vyrábí často lidé, kterým přijde finanční ohodnocení více než vhod
  • Lush má spoustu bezobalových produktů, a ty s obalem jsou v recyklovatelných kelímcích
  • Lush používá čerstvé ingredience
  • Značka je transparentní snad ve všech směrech, které vás napadnou
  • Lush testuje kosmetiku na dobrovolnících i na samotných zaměstnancích

… snad jsem na nic nezapomněla 🙂

CHARITY POT

Jedna z mých nejoblíbenějších akcí, které Lush dělá. V obchodech Lush najdete kelímky „Charity Pot“, jejichž zakoupením podpoříte charitu dle vašeho výběru. Charity Pot obsahuje luxusní krém na tělo i ruce a na každém kelímku je vždy uvedeno, která nezávislá nezisková organizace bude jeho zakoupením podpořena. Většinou jsou do programu Charity Pot zapojeny ty neziskové organizace, které usilují o dlouhodobou změnu a často jsou sponzory přehlíženy, třeba proto, že rozporují názor většiny. A co víc – Lush dává v tomto případě 100% částky na tuto organizaci (mínus DPH tedy pochopitelně).

Charity Pot oslavil nedávno už 10 let a k tomuto výročí vydali článek s čísly. Čísla všichni milujeme, protože je to konkrétní ukazatel toho, k jak velké změně jsme přispěli a mě vždy potěší, když vidím, kolik lidí se muselo zapojit! Celkem dosáhla výše dotací za oněch deset let cca 582 milionů Kč! 

Více o Charity Pot si můžete přečíst tady: https://cz.lush.com/tag/charity-pot

Charity Pot Lush – Zvířata jsou taky lidi – Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat – Nekupuj. Adoptuj!

SLUSH FUND

Co je SLush Fund? Je to fond, do kterého vkládá Lush ročně až cca 32 milionů Kč. Z tohoto fondu jsou pak podporovány vybrané projekty, které se snaží o dlouhodobou změnu. Zásadním faktorem je v těchto projektech permakultura, což je proces založený na obohacování lokálních ekosystémů a upřednostnění dlouhodobě udržitelných způsobů pěstování. Co to znamená v praxi? Že Lush financuje projekty jako je například zazeleňování pouště ve vyprahlé oblasti Laikipia v Keni. Vysazují se zde výživné rostliny jako je například Aloe Vera, a to jak pro zlepšení výživy půdy, tak pro zlepšení výživy tamních obyvatel, zejména žen, které se dožívají průměrně 45 let.

Dalším projektem, který SLush Fund financuje, je regenerace ekologie peruánského deštného pralesa. Zde byla zakoupena koncese, čímž bylo možné vyhnat dřevorubce. Jak zde získává Lush ingredience? Jednoduše – z přirozeně spadlých nebo vyvrácených stromů. Těchto projektů je daleko více, já jsem si z prohlídky zapamatovala tyto dva, které mě naprosto nadchly 🙂

BEZOBALOVÁ KOSMETIKA A RECYKLACE

Vždycky mě potěší, když někde najdu bezobalové produkty, protože co si budeme povídat, obaly nikde neshromažďuji a všechny letí do koše. Obalů je přitom hodně, protože každý produkt nějaký má… V Lush seženete spoustu bezobalových produktů, od všelijakých mýdel, až po deodoranty. Boží! Tyhle produkty jsou navíc většinou na váhu, takže si vyberete, kolik sami chcete. U pokladny je vám pak přeci jen zabalí, ovšem jen do kousíčku papíru, tudíž žádný plast a žádná hrůza.

A co pověstné Lush kelímky? Ty jsou recyklovatelné a Lush je skutečně recykluje a dělá z nich opět ty samé kelímky, které pak putují zpět do prodejen. Pokud si nějaký produkt kupujete často, šetřete si tyto obaly a až jich budete mít pět, skočte s nimi na prodejnu – získáte jeden celý tento produkt zdarma! A pokud je to produkt, o kterém víte, že pět kelímků nikdy neuspoříte, jednoduše tam odneste klidně jeden kus. Sice za to nic nedostanete, ale vyhazování je konec 😉

TRANSPARENTNÍ ZNAČKA

Pod pojmem transparentní značka si můžete představit ledacos, ale musím uznat, že Lush to dotáhl až za hranice toho, co jsem si já představovala, že je možné. Jelikož jsou produkty opravdu hand made, najdete na každém kelímku podobiznu a jméno člověka, který tento produkt vyrobil! Zároveň se tam dozvíte, kdy byl produkt vyroben a do kdy je možné ho používat zcela bez obav. Na každém kelímku také najdete přehled ingrediencí, které nejsou schovávány za složité názvy, jednoduše se tak ve složení vyznáte. No a v neposlední řadě si můžete kdykoliv skočit na prodejnu a bez obav se na cokoliv zeptat, Lush se informacemi netají, zaměstnanci vám vysvětlí, nejen k čemu a jak používat produkty, ale rádi podají i informace o značce jako takové, či k jednotlivým projektům.

KNOT WRAP

Poslední věc, které se chci dneska věnovat je Knot Wrap, který mě učaroval. Pokud vás otravuje, jak vždy po Vánocích či narozeninách letí hromada balícího papíru či všelijakých taštiček do koše, Knot Wrap je přesně to, co hledáte. Jedná se o látku, do které můžete zabalit dárky, a která se dá využívat i nadále, například jako šátek do vlasů atd., dáváte tedy v podstatě dárek zabalený v dárku!

Možností, jak si Knot Wrap umotat je nespočet. Pár tipů najdete tady: https://cz.lush.com/tag/knot-wrap-how

Pro dnešek je to k Lush vše, ale jelikož je to moje zamilovaná značka, určitě se jí ještě budu na blogu nejednou věnovat <3

You may also like

Leave a Comment

Tato stránka používá cookies. Pokud s použitím souhlasíte, klikněte na tlačítko přijmout. Přijmout Více