O čem to je, ten Barong?

by Jona

Jak už jsme zmínila, jeden z našich zážitků byl tradiční balijský tanec, Barong. Jelikož minulý článek byl dost dlouhý sám o sobě, je potřeba vyhradit tanci pro zájemce o kultůru samostatný článek.

Celý tanec není tak jednoznačný jako jsem popsala v minulém článku, ve skutečnosti se jedná o relativně komplikovaný souboj mezi Barongem (mytologické zvíře symbolizující dobrého ducha) a Rangdou (mytologickou příšerou symbolizující zlého ducha). Tanec má pět aktů, nejprve se v úvodu seznámíte se samotným Barongem a jeho kamarádkou opicí, která mu vybírá vši a krade banán. Poté přicházejí na scénu tři tanečníci v maskách, kteří vyobrazují muže vyrábějící palmové víno – jejich dítě Barong zabije. Muži se rozzlobí a dochází ke střetu mezi nimi a Barongem, na jehož stranu se postaví opice a během kterého přijde jeden z mužů o nos.

Teprve nyní přichází první akt. Dvě tanečnice, které představují pomocníky Rangdy vyhlížejí pomocníky Dewi Kunti, kteří jsou na cestě za setkání s Patih.

Ve druhém aktu tito pomocníci (tj. pomocníci Dewi Kuti) opravdu přichází. Jedna z pomocnic Rangdy se poté promění v čarodějnici, aby je rozzlobila. Přesto se však s Patih potkají a společně odchází za Dewi Kunti.

Třetí akt pak pojednává o tomto setkání. Seznamujeme se s Dewi Kunti i jejím synem, Sadewou. Dewi Kunti slíbila Rangdě obětovat svého syna. Znovu se objevuje čarodějnice, vtělí se do Dewi Kunti a ta v nově nabytém vzteku přikazuje Patihovi, aby odvedl jejího syna do lesa. Čarodějnice se poté vtělí i do Patiha, a ten tak nemá se Sadewou žádné slitování, odvádí ho do lesa a tam přivazuje ke stromu.

Ve čtvrtém aktu přichází k připoutanému Sadewovi bůh a dává mu nesmrtelnost. Poté se objeví Rangda, snaží se Sadewu zabít, ale nedaří se. Po dlouhém a nekončícím souboji se Rangda vzdává a prosí Sadewu, aby jí obětoval, ten souhlasí, zabíjí ji a Rangda odchází do nebe.

Závěrečný pátý akt je velmi rychlý, matoucí a seběhne se toho v něm snad ještě více než v prvních čtyřech,

Tak to zkusím jen stručně… Jedna z Rangdových služebnic přichází k Sadewovi a žádá ho, aby se také obětoval, ten nesouhlasí, což ji rozčílí a proto se promění v divočáka a Sadewu napadne. Divočák je poražen, a tak se znovu promění, tentokrát do ptáka, ale i toho Sadewa poráží. Nakonec se promění do Rangdy, kterou Sadewa nemůže zabít. Proto se Sadewa proměňuje v Baronga, i tak ale vypadá Rangda příliš silná, a proto přicházejí Barongovi následovníci, aby mu pomohli Rangdu porazit.

Tady končí oficiální popis, takže koncem si nikdo nejsme jisti, já se ale domnívám, že Rangda podruhé poražena nebyla, neb Barong ze scény utekl a všichni pomocníci zahynuli. Je ale pravdou, že než jeden z nich zemřel, stihl zasadit Rangdě (pravděpodbně smrtelnou) ránu mečem do srdce. Barong se posléze vrací i s knězem a společně mrtvé pomocníky křísí. Ti však páchají hromadně a opakovaně harakiri – my s Adamem se domníváme, že je to proto, že selhali, a že to dělají opakovaně proto, že jsou díky vzkříšení také nesmrtelní. Ale jistě to nevíme.

You may also like

Leave a Comment

Tato stránka používá cookies. Pokud s použitím souhlasíte, klikněte na tlačítko přijmout. Přijmout Více