Kosmetika netestovaná na zvířatech: jak se vyznat v certifikátech (a označeních)

by Jona

Pro většinu z nás není těžké vyměnit živočišnou stravu za rostlinnou,  už ale není tak snadné vyměnit všechny možné kosmetické a čistící produkty za ty netestované. Proč? Protože každá druhá firma prohlašuje, že na zvířatech netestuje, každá třetí firma si označí svůj produkt logem nebo nápisem, protože zákony se dají vyložit všelijak, protože „cruelty-free“ nebo „vegan“ logo nestačí. Jak tedy poznám kosmetiku, která není testovaná na zvířatech a jak je to s těmi certifikáty?

OZNAČENÍ VEGAN

Vegan označuje pouze produkty, kvůli kterým neumřelo při výrobě žádné zvíře (to platí i pro označení „vegetarian“), a které neobsahují žádné živočišné složky. Pokud jste vegan, tak samozřejmě budete chtít veganské produkty, nicméně další kapitolou je testování na zvířatech, které logo vegan vůbec nezohledňuje. Logo vegan tedy v tomto případě slouží spíš pro lidi, kteří se z nějakého důvodu vyhýbají živočišným látkám (alergie, dna apod.), tedy pro lidi na rostlinné stravě. Vegani budou potřebovat ještě potvrzení o netestování.

Hovoříme o logu, které vidíte na obrázku. Pokud je na produktu napsáno „vegan“ pouze slovně, pak je to bez jakékoliv jistoty, čistě dáno slovem firmy.

CERTIFIKÁT HCS (LEAPING BUNNY LOGO)

Jediným mezinárodním certifikátem, který opravdu zaručuje, že produkt ani jeho části nebyly testované na zvířatech je certifikát HCS. Ten se vydává na dobu jednoho roku, během kterého probíhají namátkové kontroly a vše je tedy nějakým způsobem ošetřeno a garantováno. Certifikát HCS je skutečně jediným certifikátem v současné době, který poskytuje jakoukoliv garanci netestované kosmetiky. Tento certifikát se vztahuje také na čistící prostředky do domácnosti.

Tip: Spoustu času a hledání vám může ušetřit obchod jako např. biooo.cz, kde si můžete přímo vyfiltrovat produkty s certifikátem HCS.

CERTIFIKACE OD PETA

PETA sice na svých stránkách poskytuje seznam značek, které testují a netestují na zvířatech a zohledňuje jak finální produkt, tak jednotlivé ingredience, už však neprovádí žádné kontroly. Vydání tohoto certifikátu funguje na základě toho, že firma vyplní žádost, ve které se zavazuje dodržovat požadavky PETA, bez následných kontrol však může získat certifikát prakticky kdokoliv.

OSTATNÍ CERTIFIKACE (NATRUE APOD.)

Existuje řada dalších certifikací, jako např. Natrue, které tvrdí, že výrobky nejsou testované na zvířatech, konkrétně u Natrue je to stejně jako u PETA včetně dílčích částí. Nicméně ani tyto certifikace nedávají žádnou záruku, protože nedochází ke kontrolám. Jediným 100% věrohodným certifikátem je HCS.

OZNAČENÍ CRUELTY-FREE

Označení cruelty-free nemá pevně daný vzhled, nejedná se tedy o logo, ale spíš o nápis, jehož podobu si určuje firma sama. Dnes už se s ním na kosmetice moc nesetkávám, ale dřív to byl hit. Cruelty-free nemá žádná přesná vymezení a firmy si ho můžou dát na jakýkoliv produkt, aniž by je kdokoliv kontroloval. Toto označení má tedy ještě nižší věrohodnost než certifikace od PETA a říká nám asi tolik, jako když si výrobci na obal produktu napíšou „Chutné“. Vůbec nic.

You may also like

Leave a Comment

Tato stránka používá cookies. Pokud s použitím souhlasíte, klikněte na tlačítko přijmout. Přijmout Více